Wycieraczki samochodowe - jak o nie dbać?

Sprawnie działające wycieraczki samochodowe to zwiększenie bezpieczeństwa na drodze w czasie jazdy. Nie da się bowiem ukryć, że warunki atmosferyczne w naszym kraju potrafią poważnie utrudnić poruszanie się po drogach. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób dbać o wycieraczki w naszym pojeździe, by służyły nam bez zarzutu przez dłuższy czas.

Pielęgnacja latem

Latem często nie możemy narzekać na nadmiar opadów, co sprawia, że wycieraczki przez długi czas pozostają nieużywane. Jednocześnie często zdarza się tak, że gdy w końcu okazują się potrzebne, muszą poradzić sobie nie tylko z wodą, ale również z zabrudzeniami takimi jak odchody ptaków, pyłki kwiatów czy zdechłe owady. Warto tego unikać i choć raz na tydzień przetrzeć pióra wycieraczki mokrą ścierką oraz wytrzeć szyby. 

Pamiętajmy również, że wycieraczkom, których pióra wykonane są z gumy, nie służą wysokie temperatury i mocne nasłonecznienie. Mogą bowiem spowodować kruszenie pióra. Starajmy się więc garażować swoje auto i unikajmy nadmiernego nasłonecznienia.

Jak dbać o wycieraczki zimą?

Wydawać by się mogło, że lato jest trudnym czasem dla wycieraczek samochodowych. Jednakże prawdziwe wyzwanie nadchodzi dopiero zimą. W tym czasie wycieraczek używamy bowiem bardzo często, a niskie temperatury stanowią dodatkową przeszkodę w ich sprawnym funkcjonowaniu. Jeśli zależy nam na tym, by wycieraczki w naszym samochodzie nie uległy zniszczeniu, pamiętajmy o tym, by przed każdym użyciem upewnić się, że nie przymarzł one do powierzchni okna. Przymarznięte pióro prawie zawsze zostaje bowiem rozerwane w przypadku uruchomienia wycieraczek samochodowych. 

Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać, jest zastosowanie odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Pomoże nam to uniknąć sytuacji, które opisaliśmy powyżej. Dodatkowo, każdy kierowca powinien pamiętać o tym, by regularnie oczyszczać wycieraczki z wody, błota i innych zabrudzeń. 

Mimo wszystko, nie zapominaj o wymianie

Nawet najlepsze dostępne na rynku wycieraczki samochodowe są elementami wyposażenia, które z czasem się zużywa. Dlatego też regularna wymiana ich na nowe powinna być naszym obowiązkiem. Niestety, często zdarza nam się go zaniedbywać. Tymczasem specjaliści radzą, by wycieraczki samochodowe wymieniać przynajmniej raz do roku, najlepiej w sezonie jesiennym. W tym czasie nasilają się bowiem opady, przez co nawet niewielkie zużycie może sprawić, że nasza widoczność na drodze będzie ograniczona. Powinny nas również niepokoić sygnały takie jak powstawanie smug, „szuranie” wycieraczki po szybie lub jej pisk w trakcie pracy. Jeśli zauważymy takie sygnały – reagujmy. Pamiętajmy, aby kupować wycieraczki tego samego rodzaju jak te, w które wyposażone jest nasze auto oraz zawsze wybierać fabrycznie nowe części.

Podsumowując, od tego, w jaki sposób zadbamy o wycieraczki w naszym aucie, zależy ich żywotność – a co za tym idzie również nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto więc zastosować powyższe, proste rady by mieć pewność, że wycieraczki samochodowe nigdy nas nie zawiodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here