Jakie dodatki do oleju przekładniowego możemy wybrać

Olej przekładniowy często jest tym płynem eksploatacyjnym, o którym zapominają kierowcy. Jednak podobnie jak olej silnikowy, pełni on niezwykle ważną funkcję i musi być regularnie wymieniany. Warto też zadbać o to, by spełniał swoją rolę jak najlepiej, na przykład dodając do niego specjalne mieszanki, jeszcze bardziej podnoszące jego właściwości.

Czym jest olej przekładniowy?

Zacznijmy od krótkiego zdefiniowania oleju przekładniowego. Jest to olej, który pokrywa elementy skrzyni biegów. Jest niezbędny do ich prawidłowej pracy, w tym przede wszystkim dba o to, aby nie występowało pomiędzy nimi zbyt duże tarcie. Jego wysokie właściwości smarujące sprawiają, że pokrywa każdy element skrzyni biegów cienkim filmem, chroniąc go przed ocieraniem się o inne elementy, a co za tym idzie – przed przedwczesnym zużyciem.

Jednocześnie olej przekładniowy jest substancją oczyszczającą i odbierającą ciepło z poszczególnych części, pracujących podczas zmiany biegów. Wytwarzające się ciepło mogłoby doprowadzić do uszkodzenia tych części, a w szczególnym przypadku, towarzysząc tarciu lub zanieczyszczeniom, do ich zapieczenia i poważnej awarii.

Olej przekładniowy w skrzyniach manualnych i automatycznych

Skrzynie biegów możemy podzielić na manualne i automatyczne. Każda z nich posiada odmienną budowę i pracuje w trochę inny sposób, co wymaga wykorzystywania najlepiej dostosowanego do jej potrzeb oleju przekładniowego. Podczas okresowej wymiany musi on być odpowiednio dobierany do rodzaju urządzenia.

Ta sama zasada dotyczy także dodatków do oleju przekładniowego. W zależności od tego, jaką mamy skrzynię biegów, należy wybrać jeden z preparatów, znajdujących się pod adresem https://liquimoly.sklep.pl/25-dodatki-do-oleju-przekladniowego.

Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?

Jednym z tych dodatków, na który na pewno każdy użytkownik samochodu powinien zwrócić uwagę, jest dodatek oczyszczający. Pomaga on w usuwaniu wszelkich drobnych zabrudzeń, które mogą znaleźć się w układzie. Dzięki temu zmniejsza szansę na wystąpienie awarii. Jego działanie jest szczególnie korzystne tuż przed planowaną wymianą oleju przekładniowego, ponieważ sprawia, że wraz ze starym płynem usunięte zostaną zabrudzenia, a świeży olej wprowadzimy już do czystego układu.

Kolejnym ciekawym dodatkiem jest ten, który jeszcze bardziej poprawia właściwości smarujące oleju przekładniowego. Dzięki temu każda część układu pracuje jeszcze bardziej gładko i cicho. Będzie to zauważalne zwłaszcza w skrzyniach manualnych, ale użytkownicy automatów także na pewno skorzystają z zalet dodatku optymalizującego parametry oleju przekładniowego.

Trzecim ciekawym dodatkiem, na który pragniemy zwrócić uwagę, jest dodatek uszczelniający. Jest on zwłaszcza dedykowany właścicielom starszych aut, którzy chcieliby poprawić elastyczność uszczelek i zwiększyć szczelność całej skrzyni biegów. Dzięki temu unikną przecieków i sprawią, że przedłuży się żywotność skrzyni biegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here