dobre buty motocyklowe

Nowoczesne marki, które dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, z roku na rok poszerzają wybór butów motocyklowych. Dostępne są już egzemplarze miejskie, wysokie obuwie sportowe czy wygodne buty turystyczne. W tekście wskażemy na przeznaczenie i różnice między tymi typami, a także podpowiemy, dla kogo dany model będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jazda motocyklem wymaga odpowiedniego obuwia. Wynika to z jej charakterystyki (motocyklista często delikatnie wyhamowuje się nogami) i zagrożenia, jakie niesie ze sobą ubiór zwykłych butów. W przypadku tzw. adidasów czy codziennych trampek ewentualna wywrotka lub kolizja mogłaby zakończyć się bolesnym oparzeniem, a nawet złamaniami. Z tego względu buty motocyklowe krótkie czy turystyczne to niezbędny element wyposażenia odpowiedzialnego fana jednośladów.

Czym charakteryzują się dobre buty motocyklowe?

Nieważne, czy mówimy o obuwiu turystycznym, czy chcemy kupić buty motocyklowe sportowe – muszą one spełniać surowe kryteria dotyczące bezpieczeństwa i komfortu w trakcie jazdy. Oznacza to, że każdy egzemplarz obuwia musi posiadać specjalne protektory i usztywnienia, chroniące przede wszystkim kostkę czy palce.

Obuwie na motocykl ma stabilizować nogę tak, aby ta nie wygięła się w czasie jazdy (mogłoby to mieć bardzo poważne skutki). Usztywnienie nie może jednak wpływać negatywnie na komfort i czucie w nodze. Wbudowane protektory z kolei mają chronić nie tylko tył stopy, ale też palce, a niekiedy również kość piszczelową.

Buty motocyklowe turystyczne, miejskie czy sportowe muszą dodatkowo zapewniać nodze odpowiednią dawkę powietrza. Kluczowy jest więc materiał, z jakiego zostały one wykonane. Liczy się więc wysokiej jakości skóra lub dobrze dopasowane tkaniny syntetyczne o przepuszczających tlen właściwościach.

To nie wszystko. Podczas zakupu butów zwracaj uwagę na ich wytrzymałość. Ciągła zmiana położenia, delikatne tarcie po zróżnicowanej powierzchni (od piasku po asfalt i beton), sztywna konstrukcja czy narażenie na kontakt z rozgrzanymi elementami mogą zdegradować obuwie. Tylko mocniejsze modele pozwolą Ci na eksploatację przez więcej niż jeden sezon.

Rodzaje i przeznaczenie butów dla motocyklistów

Trzy najpopularniejsze dzisiaj rodzaje obuwia motocyklowego to egzemplarze turystyczne, miejskie i sportowe. Pierwszy typ charakteryzuje się przede wszystkim dużym komfortem w trakcie jazdy. Konstrukcja buta ma z jednej strony skutecznie osłaniać skórę przed przetarciami, oparzeniami czy urazami mechanicznymi, a z drugiej ma gwarantować wygodną podróż nawet na najdłuższych dystansach. Obuwie wykonane jest z oddychającego materiału (np. Gore-Texu) ze skórzanymi wstawkami i protektorami, ma także bardzo wygodne wnętrze.

Dlaczego to tak istotne? Podczas długich podróży noga narażona jest na przegrzanie i zawilgocenie. To oznacza nie tylko nieprzyjemną podróż, ale też niższe bezpieczeństwo. Kierowca jest rozkojarzony, rozdrażniony i nie może skupić się na jeździe. Komfort musi iść w parze z pełną ochroną nogi. Z tego względu but turystyczny ma grubą i wytrzymałą podeszwę, stabilizujące wstawki oraz protektory. Ten rodzaj obuwia jest najlepszy dla fanów turystycznych wojaży jednośladem.

Inaczej zbudowane są buty miejskie. To egzemplarze dla osób, które podróżują po mieście lub w pobliżu miejskich zabudowań. Idealnie nadają się na jednoślady typu cruiser, chopper, lekkie nakedy czy skutery. Obuwie to przypomina często trampki lub sneakersy. Jest niskie, wygodne i bardzo modne. Jego wykonanie opiera się zwykle na mocnej skórze. Buty miejskie stabilizują kostkę, mają wbudowane protektory na piętach oraz wzmocnioną podeszwę i część przednią. Podobnie jak w przypadku butów turystycznych, posiadają niezwykle wygodną wyściółkę wewnątrz.

Dla kogo przeznaczone są sportowe buty motocyklowe?

Największy nacisk na bezpieczeństwo kładą producenci obuwia sportowego. Tego rodzaju but jest wysoki, bardzo sztywny i wykonany z trwałych materiałów. Niezależnie od tego, czy poruszasz się po torze ulicznym, czy offroadowym – Twoje nogi są mocno narażone na uszkodzenia i poważne urazy.

Mocna konstrukcja obuwia sportowego stabilizuje nogę, nie dopuszczając do niekontrolowanych ruchów. Chroni przed skutkami ewentualnego upadku czy dotknięcia gorącej części motocykla. Do cech charakterystycznych tych butów zaliczamy przede wszystkim skuteczne wiązania (najczęściej oparte na specjalnych zaciskach), grubą podeszwę, stabilne protektory oraz liczne usztywnienia.

Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju, musisz prawidłowo dobrać rozmiar buta. Wyłącznie w ten sposób zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy motocyklem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here