Nadajniki GPS, odbiorniki GPS

Szukając lokalizatora GPS bardzo często można się natknąć na pojęcie nadajnika i odbiornika GPS. Rodzi się więc pytanie czym się różnią te dwa urządzenia? Co nadaje sygnał GPS, a co odbiera? Którym z tych dwóch urządzeń jest lokalizator GPS? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest GPS i jak działa?

Aby dokładnie wyjaśnić pojęcia nadajnika i odbiornika GPS, przypomnijmy najpierw czym jest sam GPS. Global Positioning System powstał w latach 70 XX. wieku w USA. Na początku miał jedynie zastosowania militarne, jednak bardzo szybko wdarł się na rynek komercyjny. Dzięki niemu możemy dziś korzystać z takich udogodnień jak nawigacja samochodowa czy śledzenie dostawcy z jedzeniem.

Zasada działania systemu GPS jest dosyć prosta. Satelity umieszczone na orbicie nadają określony sygnał. Określony, ponieważ znamy jego prędkość oraz czas, w którym został wysłany na ziemię. Gdy sygnały dotrą do odbiornika, ten przetwarza ile czasu zajęła ich trasa, a następnie na tej podstawie ustala położenie geograficzne obejmujące lokalizację oraz wysokość nad poziomem morza.

Czyli odbiornik GPS to lokalizator GPS?

Dokładnie tak! Wszystkie urządzenia, które korzystają z technologii GPS umieszczone na ziemi to odbiorniki GPS. Mało tego większość z nas korzysta z modułów GPS umieszczonych w telefonach komórkowych nawigując trasę lub sprawdzając gdzie znajduje się zamówiona taksówka. Równie popularne stają się smartwatche, które mogą monitorować trasę, którą pokonujemy, gdy akurat nie mamy przy sobie telefonu.

Czym jest nadajnik GPS?

Mamy już ustaloną kwestię odbiornika – czy domyślasz się co w takim razie nazywamy nadajnikiem GPS? Zapewne tak! Nadajnikiem nazywamy urządzenie, które nadaje sygnał – w tym wypadku będzie to satelita. Obecnie na orbicie znajduje się ich 31, a każda z nich pozwala lokalizatorom GPS na ustalenie swojej pozycji.

Powszechność systemu GPS zawdzięczamy Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych, która udostępnia technologie, a co za tym idzie satelity, za darmo na całym świecie. Dba również o konserwację sprzętu, który jest umieszczony na orbicie – regularnie wymienia zepsute na nowe oraz naprawia bieżące usterki. Mimo że rząd USA robi to głównie z uwagi na utrzymanie dobrego poziomu własnej gospodarki, to dzięki temu cała reszta świata oszczędza 2 miliony dolarów dziennie – właśnie tyle kosztuje utrzymanie kosmicznej części systemu GPS.

Powszechne zastosowania GPS

Pomijając tak powszechne zastosowanie jak nawigacja samochodowa czy lokalizacja telefonu, GPS ułatwia i umila nasze życie na co dzień również w innych kwestiach. Przykładem mogą być popularne lokalizatory dla ludzi dzięki którym można monitorować seniorów lub zabrać na wycieczkę w góry – w razie zgubienia ekipa poszukiwawcza będzie miała solidny punkt zaczepienia. Równie przydatne będą w przypadku dzieci. Rodzice już nigdy nie będą musieli się martwić o to gdzie ich pociecha udaje się po szkole – wystarczy, że sprawdzą, gdzie jest lokalizator.

Co raz więcej osób obejmuje monitoringiem GPS również swoich pupili. Podróże na wakacje, imprezy czy Sylwester to zazwyczaj okazje, w których wielu czworonożnych przyjaciół ucieka nie odnajdując się w nowej przestrzeni lub bojąc się natężenia dźwięku. Dzięki lokalizatorowi GPS można szybko odnaleźć pupila oszczędzając sobie i jemu nerwów i stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here