Rejestracja przyczepki samochodowej

Na zakup przyczepki samochodowej decyduje się coraz więcej kierowców. Bardzo wiele osób dopiero po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że zakup przyczepki jest bardziej opłacalny aniżeli wynajem na jeden dzień za nie małą kwotę. Co więc zrobić po zakupie i jak zarejestrować przyczepkę samchodową? Proces ten nie jest wbrew pozorom długi i żmudny. Wymaga jedynie skompletowania odpowiednich dokumentów i dokonania wymaganych opłat.
Przed dokonaniem właściwej rejestracji, przyczepka nie może zostać przetransportowana, ponieważ nie ma tablic rejestracyjnych. Osobom, którym bardzo zależy na jak najszybszym transporcie zakupu na własne „podwórko”, dosyć często polecana jest możliwość czasowej rejestracji, czyli takiej, która jest ważna przez 30 dni.
Warto jednak zadbać o to, aby przyczepka mogła przystąpić do ruchu na stałe, bez zbędnych zmartwień o przypadkowe przeoczenie okresu tymczasowego. Z racji tego, iż przyczepka samochodowa jest uznawana przez przepisy ruchu drogowego jako pojazd drogowy, jej rejestracja następuje w Wydziale Komunikacji.
Pierwszym krokiem do poprawnego uzyskania dokumentu rejestracyjnego, jest złożenie odpowiedniego wniosku w Wydziale Transportu i Komunikacji wraz z dowodem własności przyczepki (na przykład faktura VAT) oraz kartą pojazdu. Dodatkowo należy dostarczyć świadectwo homologacji, które w przypadku posiadania, zwalnia z badania technicznego, jednakże nie jest ono wymagane w przypadku nowej przyczepki samochodowej (zarówno lekkiej, jak i ciężkiej).
Następnie dochodzi do konieczności poniesienia odpowiednich kosztów powiązanych z procesem rejestracji. Opłaty przedstawiają się następująco:
-54 zł za dowód rejestracyjny,
-40 zł za tablice rejestracyjne,
-12 zł za komplet znaków legalizacyjnych,
-0.5 zł za wydanie zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej,
-0.5 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego.
Niezwykle istotne jest, aby pamiętać o tym, że najpóźniej w dniu rejestracji przyczepki samochodowej, należy wykupić polisę ubezpieczenia komunikacyjnego na okres całych 12 miesięcy.
Koszt wykupienia takiego ubezpieczenia zależy w większości od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie OC zaczyna się jednak przeważnie od granicy 40 zł, natomiast za pakiet OC i AC należy spodziewać się kwot rozpoczynających się w granicach 200 zł. W przypadku braku karty pojazdu, trzeba pamiętać o tym, aby takową wyrobić. Koszt wydania karty to 75 zł.
To właściwie tyle jeżeli chodzi o obowiązki klienta, który rejestruje pojazd. Starosta – organ rejestrujący – zajmuje się zamieszczeniem w bazie danych odpowiednich informacji, a po zatwierdzeniu poprawności wpisu o pojeździe zostaje wydana tablica rejestracyjna wraz z dowodem.
Po uzyskaniu dokumentu, można oczywiście przystąpić bez żadnych przeszkód do użytkowania przyczepki. Należy pamiętać jednak o pozostałych przepisach ruchu drogowego, w tym ładowności oraz dopuszczalnej masie całkowitej samochodu i przyczepy.
Tablica rejestracyjna przyczepki nie różni się od samochodowej.
W dowodzie rejestracyjnym nowo dopuszczonego do ruchu pojazdu znajdują się takie informacje jak :
– organ wydający,
– numer rejestracyjny pojazdu (kolumna A),
– data pierwszej rejestracji (kolumna B),
– informacje na temat właściciela pojazdu (rubryka C),
– informacje na temat pojazdu tj. marka, typ (kolumna D),
– numer VIN/numer nadwozia/numer ramy (rubryka E),
– dopuszczalna masa całkowita pojazdu (rubryka F.1),
– masa własna pojazdu (kolumna G)
– liczba osi (rubryka L),
– rodzaj pojazdu,
– rok produkcji,
– dopuszczalna ładowność,
– wyrażony w kN maksymalny dopuszczalny nacisk osi.
Dowód rejestracyjny zawiera cały komplet informacji, potrzebnych do tego aby pojazd mógł prawnie legalnie poruszać się swobodnie w ruchu publicznym. Należy jednak przestrzegać wytycznych, które regulują jak poprawnie użytkować przyczepkę. Wynajem przyczep oscyluje w granicach 25 zł za dobę, tak więc w przypadku gdy regularnie istnieje potrzeba transportu jakichś rzeczy, taki zakup będzie jak najbardziej praktyczny i uzasadniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here