Podróż z przyczepą kempingową - co warto wiedzieć?

Wycieczka z przyczepą kempingową to rewelacyjny pomysł na przygodę dla całej rodziny, który może być wspominany przez długie lata. Do takiej podróży warto odpowiednio się przygotować. W co należy zaopatrzyć przyczepę i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Podstawą jest plan podróży. Przed rozpoczęciem wycieczki warto zaplanować miejsce docelowe, a także punkty, w których samochód będzie zatrzymywał się podczas trasy. W trakcie planowania należy wziąć pod uwagę, czy przy drodze są zlokalizowane stacje benzynowe, czy na parkingu znajdują się miejsca specjalnie przeznaczone dla przyczep. Nie każdy parking dysponuje miejscami przeznaczonymi dla tych specyficznych pojazdów, dlatego już wcześniej należy zbadać ich dostępność. Dobrze jest rozpocząć podróż w czasie nocy. Wówczas na drogach nie ma takiego dużego ruchu jak w ciągu dnia, rzadko pojawiają się również korki. Istnieją wówczas spore szanse, że na miejsce dotrzemy dużo wcześniej, niż jadąc w ciągu dnia. W nocy obowiązują opłaty na autostradach – należy o tym pamiętać. Wśród obowiązków kierowcy jest także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego poza granicami kraju, dlatego już podczas planowania podróży należy dokładnie sprawdzić, jakie prawo drogowe obowiązuje w miejscach, przez które będziemy przejeżdżać.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem miejsca postojowego czy pola kempingowego, istotne jest wcześniejsze zebranie informacji o takich miejscach. Taki sposób działania pozwoli uniknąć marnowania czasu na szukanie odpowiedniego miejsca postojowego. Wybierając kemping, trzeba zwrócić uwagę na jego wyposażenie, w tym dostęp do toalety, a także możliwość skorzystania z ciepłej, bieżącej wody oraz prądu.

Chociaż odpowiednie zaplanowanie trasy oraz wybór miejsca kempingowego to istotne elementy podróży, przed wyjazdem dobrze będzie sprawdzić, czy przyczepa jest sprawna pod względem technicznym. Jeśli podczas podróży nastąpi awaria, może na dobre popsuć dobry humor, a także pokrzyżować plany związane z dotarciem w miejsce docelowe. Przegląd hamulców oraz silnika, także bliższe przyjrzenie się instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej – to absolutne minimum, które powinniśmy wykonać, sprawdzając stan przyczepy przed wyruszeniem w podróż.

Co powinno znaleźć się w wyposażeniu przyczepy? Mając na myśli żywność, nie powinno wśród niej zabraknąć przede wszystkim wody. Przyda się ona do picia, a także bieżącego mycia oraz podczas pobytu na kempingu – zdarza się bowiem, że nawet najlepiej wyglądające w internecie miejsca postojowe, w rzeczywistości nie wyglądają najlepiej albo nie posiadają wody. Jeśli wybieramy się w dalszy zakątek świata i nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju żywność tam zastaniemy, warto wziąć swoje zapasy. Nawet, kiedy na miejscu okaże się, że sklepy są zaopatrzone w żywność, nie możemy być pewni jakości sprzedawanego w nich asortymentu. W takim przypadku lepiej nie ryzykować problemami żołądkowymi, tylko skorzystać z własnych, sprawdzonych zapasów.

Szukając miejsca postojowego, warto wesprzeć się informacjami dostępnymi w sprawdzonych przewodnikach i informatorach. Dostępne w nich, szeroko opisane trasy na pewno pomogą w zaplanowaniu wycieczki. W Polsce rozwojem bazy kempingowej zajmuje się m.in. Polska Federacja Campingu i Caravaningu, która na swojej stronie internetowej www.pfcc.eu dzieli się informacjami o sprawdzonych polach kempingowych w Polsce oraz udziela informacji na temat najpopularniejszych w naszym kraju baz. Jeśli chcemy sięgnąć po informacje związane z zagranicznymi miejscami postojowymi, z pomocą przychodzi Międzynarodowa Federacja Campingu i Caravaningu. To jedna z najbardziej znanych na całym świecie organizacji zajmujących się podróżowaniem z przyczepami, która zajmuje się popularyzowaniem informacji na temat podróży kempingowych – wydaje katalogi oraz informatory w pełni poświęcone tej kwestii.

Pewne jest, że chcąc podróżować z przyczepą należy odpowiednio zaplanować trasę oraz określić miejsca postojowe. Przyczepy kempingowe poznań mogą umilić podróż i sprawić, że stanie się ona wymarzonym, pełnym ekscytacji czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here