Jak kupić samochód?

Wiele osób staje przed trudnym zadaniem, jakim jest kupno nowego auta. Nowego, czyli pierwszego lub innego niż mieliśmy dotychczas, bo mało kto kupuje nowe auto z salonu. Jak kupić samochód i nie żałować?

Po pierwsze, ustalmy budżet i wybierzmy kilka interesujących nas w nim modeli. To, jakie wybierzemy, powinno zależeć od naszych osobistych potrzeb. Zwróćmy uwagę na wygląd samochodu, opinie innych użytkowników o nim, awaryjność, spalanie, przestrzeń wewnątrz i komfort jazdy. Być może warto wybrać nieco droższe auto, które będzie tańsze w eksploatacji?

Kiedy wiemy już jakie samochody nas interesują, sprecyzujmy w jakiej wersji. Większość aut występuje w przeróżnych wersjach. Określmy więc jakiego nadwozia potrzebujemy (sportowe coupe, pojemne kombi, miejski hatchback czy uniwersalny sedan, a może przestronny mini van?), jaki silnik chcemy wybrać (pojemność oraz moc, a także czy będzie on benzynowy czy na diesla. Uważnie przeglądajmy internet i patrzmy na opinie innych użytkowników. Zdarza się, że model auta jest bardzo polecany, ale tylko w niektórych wersjach silnikowych, gdyż inne są awaryjne). Wreszcie przejdźmy do wyposażenia: jaka wersja wyposażeniowa jest w stanie nas zadowolić? Wiele aut występuje z różnymi wyposażeniami, przykładowo Seat Leon to popularny samochód który zazwyczaj występuje w podstawowej opcji Stella. Jest jednak także wersja Signo (z elektrycznymi szybami), Sport (z kubełkowymi fotelami oraz sportowym wyposażeniem), Top Sport (często sportowe alufelgi oraz lepsze nagłośnienie, zmieniarka CD, wzmacniacz od JBL) a także flagowe opcje Cupra i Cupra R, mające wiele cech sportowych samochodów wyścigowych. Im lepsza wersja wyposażeniowa, tym niestety samochód będzie droższy. Za dobre radio, sportowe alufelgi czy dodatkowe poduszki powietrzne sprzedający chcą więcej pieniędzy.

Załóżmy, że mamy już wybrany model samochodu, który chcemy kupić. Jeśli dysponujemy dużymi środkami, pozostaje wybrać się do autoryzowanego salonu marki i dokonać transakcji. Co jednak jeśli kupujemy auto kilku bądź kilkunastoletnie? Możemy wybrać się do salonu aut poleasingowych, lub przejrzeć oferty w gazetach oraz na portalach z ogłoszeniami. Ta druga opcja jest wykorzystywana szczególnie wtedy, kiedy na zakup samochodu chcemy przeznaczyć jedynie kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Niestety, polski rynek jest zaśmiecony samochodami powypadkowymi, z cofanymi przebiegami oraz przestarzałymi, które są sprowadzane do nas z zachodu. Dlatego kiedy już znajdziemy ogłoszenie z egzemplarzem samochodu, o jakim marzyliśmy, i to w dodatku w świetnej cenie, zachowajmy trzeźwe myślenie. Skontaktujmy się ze sprzedawcą i ustalmy podstawowe fakty:
– Jaką historię miał pojazd?
– Czy jest możliwość jazdy próbnej?
– Dlaczego sprzedający chce pozbyć się auta?
– Czy sprzedający zgadza się na sprawdzenie stanu technicznego auta w serwisie przed zakupem?
Poprośmy także o numer VIN. Dzięki niemu będziemy mogli uzyskać dalsze, szczegółowe informacje o tym konkretnym egzemplarzu samochodu. Informacji o aucie możemy poszukać także w CEPiKu. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możemy wybrać się na oględziny samochodu. Najlepiej z kimś znajomym znającym się na motoryzacji. Spojrzy on na sprawę chłodnym okiem i być może zauważy że coś jest nie tak, mimo że my to przeoczyliśmy. Podczas oględzin sprawdźmy jak najwięcej rzeczy, nawet tych drobnych. Radio, szyby, regulacja foteli, lusterka – upewnijmy się, że wszystko jest w takim stanie, o jakim mówił sprzedawca. Jeśli jest inaczej, ale jest to niewielka usterka, negocjujmy cenę. Warto zweryfikować też grubość lakieru, wybrać się na stację diagnostyczną czy poprosić o jazdę próbną.

Jeżeli wszystko z samochodem jest okej, a poprzedni właściciel nie chce nas oszukać, zweryfikujmy dokumenty. Czy numer pojazdu zgadza się na nich itp. Zwróćmy uwagę na datę ostatniego przeglądu i okres ważności ubezpieczenia. Jeśli wszystko się zgadza, możemy śmiało kupować nowy pojazd. Bardzo często jednak okaże się, że coś nie zagrało. Wtedy nie warto kupować auta pod presją. Lepiej poczekać aż znajdziemy samochód w interesującym nas stanie i z dobrym wyposażeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here