Filtry samochodowe

Praca silnika zamontowanego w samochodzie zależy w dużej mierze od jakości różnego rodzaju płynów technicznych, m.in. oleju, paliwa oraz powietrza. Skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z paliwa, oleju oraz powietrza zasysanego przez jednostkę napędową zapewnia jej niezawodną oraz w pełni prawidłową pracę. Dlatego układ smarowania silnika, układ paliwowy oraz system dostarczający powietrze do silnika wyposażone są w odpowiednie filtry. Zadaniem filtrów jest wyłapywanie wszelkich nieczystości: pyłu, zanieczyszczeń, produktów zużycia silnika, itp.

Samochód wyposażony jest zazwyczaj w 4 rodzaje filtrów:

  • Filtry powietrza. Posiadają one okrągłą lub prostokątną obudowę, w której mieszczą się plisowane włókniny. Zdarza się, że filtr powietrza jest czasami wzmacniany metalową siatką. Duża ilość plis włókniny znacznie zwiększa powierzchnię roboczą elementu filtrującego – co za tym idzie, zwiększona jest tym samym wydajność filtracyjna. Możesz porównać różne modele filtrów powietrza na Rexbo.pl. Filtry powietrza montowane są przed kolektorem dolotowym i przepustnicą. Oczyszczone powietrze zasysane przez silnik umożliwia uzyskanie wystarczającej ilości tlenu do wytworzenia odpowiednio bogatej mieszanki powietrzno-paliwowej; niezbędna jest zatem terminowa wymiana filtrów powietrza.
  • Filtry paliwa. Można je podzielić na dwa rodzaje: filtry wstępne oraz filtry drobnego filtrowania. Filtry wstępne są zazwyczaj montowane nad zbiornikiem paliwa. Pomagają one w wyłapaniu zanieczyszczeń znajdujących się w oleju. Filtry drobnego filtrowania znajdują się z kolei w przewodach paliwowych pod maską samochodu lub na spodzie jego nadwozia.
  • Filtry oleju. Można je znaleźć bezpośrednio w silniku, a ich zadaniem jest wyłapywanie produktów zużycia silnika oraz innych zanieczyszczeń z jego układu smarowania. Wszyscy producenci zalecają swoim kierowcom na jednoczesną wymianę filtra oleju wraz z samym olejem.
  • Filtry przeciwpyłowe (kabinowe). Na rynku dostępne są już samochody pozbawione tego rodzajów filtrów. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy samochód, który zjechał z linii montażowej, posiada fabrycznie zainstalowane filtry przeciwpyłowe. Ich zadaniem jest oczyszczenie powietrza zasysanego do wnętrza kabiny samochodu z różnorodnych zanieczyszczeń, takich jak pył, piasek, owady, pyłki z roślin itp. Materiał filtrujący znajdujący się we wnętrzu filtrów przeciwpyłowych jest bardzo podobny do tego, który znajduje się w filtrach powietrza. Na rynku dostępne są także wersje zawierające cząsteczki aktywnego węgla, które jeszcze dokładniej oczyszczają powietrze oraz zmniejszają intensywność nieprzyjemnych zapachów zasysanych do wnętrza kabiny.

W instrukcji obsługi pojazdu można znaleźć konkretne terminy wymiany poszczególnych filtrów samochodowych. W swoim aucie instaluj wyłącznie najwyższej jakości części samochodowe, dzięki czemu będziesz  w stanie zapewnić w pełni prawidłową i skuteczną pracę wszystkich jego podzespołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here