Zajmując się pielęgnacją auta często szukamy optymalnego, złotego środka pomiędzy ceną, a jakością usługi lub też produktu. W przypadku zbyt taniego rozwiązania, zazwyczaj efekt nie jest taki jaki był oczekiwany. Z drugiej strony, wybierając usługi z najwyższej półki, przeważnie płacimy za „nazwę firmy”, bądź też przysłowiową markę.
Pierwszym dylematem, który nas spotka, to oczywiście czy skorzystać z usługi myjni, czy spróbować własnych sił. Pierwszy sposób jest rozwiązaniem na pierwszy rzut oka droższym. A zarazem oferującym lepszy efekt. Dlaczego? Ponieważ myjnie, w większości wypadków, oferują wysokiej jakości produkty z których korzystają. Dodatkowo, przy naszym samochodzie pracują osoby wykwalifikowane. Dzieląc myjnie na kategorie, spotkamy się z trzema ofertami. Myjnia bezdotykowa, myjnia dotykowa/ręczna oraz myjnia automatyczna (spotykana często na stacjach paliw). Spotkanie z tą ostatnią, czyli myjnią automatyczną, może skończyć się pojawieniem się nowych rys na naszym samochodzie. Używając tego typu myjni, musimy mieć na uwadze że proces zautomatyzowany nie uwzględnia dokładnego kształtu naszego samochodu. Co powoduje nie właściwy nacisk na niektóre miejsca karoserii, a w efekcie może spowodować drobne zarysowania. Plusem tej myjni jest możliwość wyboru programu z suszeniem. Co z pewnością przydaje się w okresie zimowym, chroniąc przed zamrożeniem uszczelek drzwi. Ceny myjni automatycznej zależą od producenta usługi i wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W przypadku myjni ręcznych, dotykowych, otrzymujemy najwyższą jakość. Tak jak już wspomniano, w większości przypadków to wykwalifikowani pracownicy dbają o nasz samochód, jednocześnie korzystając z wysokiej jakości szamponów, wosków itp. Ceny niestety mają największy rozrzut. Od kilkunastu do nawet kilku set złotych, zależnie od wyboru pakietu usługi. Efekt jednak po takich zabiegach może utrzymywać się do kilku miesięcy. Ostatnią z myjni, jest myjnia bezdotykowa. Polega na użyciu wysokociśnieniowej myjki, w celu zmycia nagromadzonego brudu na naszym aucie. Zabieg ten jest najprostszym oraz najtańszym z wyżej wymienionych. Jak nie trudno się domyśleć, mocne zabrudzenia są niemożliwe do wyczyszczenia tylko myjką ciśnieniową. Dlatego warto uzbroić się w jakąś gąbkę lub szmatkę, którymi można przetrzeć mocno zabrudzone elementy karoserii. Koszt myjni bezdotykowej to od kilku do kilkunastu złotych. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, a przy regularnym odwiedzaniu myjni bezdotykowej auto będzie lśniło „jak z fabryki”.
Drugi sposób dbania o samochód to oczywiście własnoręczne mycie samochodu. Jak już wspomniano, jest to zabieg teoretycznie tańszy. Jeżeli uwzględnimy koszty wszystkich kosmetyków do samochodu, to ich suma może znacznie przewyższyć koszt usług „premium” na myjniach. Plusem jest fakt że zakupiony zestaw kosmetyków do karoserii posłuży nam przez dłuższy okres. Największą wadą mycia samochodu „na własną rękę” jest oczywiście czas. Na tego typu zabiegi warto zarezerwować sobie parę godzin – jeżeli chcemy dobrze nawoskować samochód, wysuszyć go, czy nawet zadbać o wnętrze. Kolejny minus to możliwy brak odpowiedniej wiedzy na temat mycia samochodu. Używając niektórych kosmetyków możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. To znaczy, na przykład zarysować sobie karoserie. Należy pamiętać o przeczytaniu zaleceń producenta, przed każdym użyciem nowego preparatu chemicznego.
Podsumowując, mycie samemu samochodu jest niezwykle satysfakcjonujące, lecz wiąże się z ryzykiem uszkodzenia karoserii. Wymaga też naszego czasu, którego w dzisiejszych czasach coraz mniej. Myjnie automatyczne oraz ręczne z reguły są droższym wydatkiem, na nie pozawalamy sobie w przypadku przygotowania samochodu do sprzedaży, lub wyjazdu na specjalną okazję – przykładowo zlot samochodowy. Dlatego też Polacy najczęściej odwiedzają myjnie bezdotykowe. Które, mimo swojej prostoty działania i niskiej ceny, przy regularnych wizytach zapewniają ład i porządek na karoserii każdego samochodu.