Zalety felg aluminiowych

Na obecnym rynku części samochodowych nie można narzekać, jeżeli chodzi o wybór felg. Bez trudu można dostać różne ich rodzaje, chociaż od lat najpopularniejsze są dwa z nich: wykonane ze stali oraz aluminium. Przyjrzyjmy się nieco bliżej felgom aluminiowym.

Szukając nowych felg do swojego samochodu, zazwyczaj od razu zabieramy się do szukania konkretnego ich rozmiaru. Skupiamy się na tym, aby znaleźć felgi 5×112 albo jakieś inne o konkretnym rozstawie śrub. Wydaje się jednak, że zanim przejdziemy do rozglądania się za rozmiarami, dobrze jest się najpierw zastanowić, z jakiego materiału mają być właściwie wykonane nasze nowe felgi. Najczęściej wybierane są właśnie te aluminiowe.

Stop

Alufelgi, jak popularnie nazywa się felgi aluminiowe, wykonane są ze specjalnej mieszanki metali, której głównymi składnikami są zazwyczaj aluminium i magnez. Proces ich produkcji obejmuje przeważnie kucie lub odlewanie, chociaż stosuje się czasem i inne metody, takie jak chociażby odlewanie grawitacyjne. Największą zaletą felg aluminiowych w porównaniu do stalowych jest to, że są od nich znacznie lżejsze. Ponadto wielu uznaje je za bardziej urodziwe, bowiem stop aluminiowy to bardzo plastyczny materiał, który umożliwia tworzenie bardziej złożonych i fantazyjnych projektów.

Tradycyjnie felgi wykonane ze stopów aluminiowych były droższe od swoich stalowych odpowiedników, jednak to się zmieniło w ostatnich latach. Teraz kupując aluminiowe felgi 5×112 zapłacimy raczej za ich rozmiar niż sam fakt, z jakiego materiału zostały wykonane.

Aluminiowe zalety

Alufelgi to jednak nie tylko blichtr i ładny wygląd, bowiem materiał, z którego są wykonane, daje im również inne zalety i przekłada się bezpośrednio na korzyści dla samego koła. Oczywiście, ich estetyka jest czymś, obok czego nie można przejść obojętnie. Felgi 5×112 wykonane z aluminium prezentują się o wiele bardziej elegancko niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. To jednak nie wszystko.

Pod uwagę należy wziąć również wydajność. Felgi aluminiowe są dużo lżejsze od stalowych, a to przekłada się na oszczędność paliwa, ułatwia hamowanie oraz przyspieszanie pojazdu. Niższa waga kół oznacza również niższy stopień zużycia niektórych pozostałych elementów samochodu, takich jak zawieszenie, silnik czy przekładnia. Ponadto alufelgi lepiej przewodzą oraz odprowadzają ciepło, co zmniejsza ryzyko przedwczesnego zużycia opon. Wszystko to sprawia, że odpowiedni rozmiar felgi to nie jedyne, co powinniśmy wziąć pod uwagę kupując nowe zamienniki. Warto również rozważyć materiał, z którego są wykonane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here