koszty za ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy samochodowego

Poszkodowani w wypadkach samochodowych mają prawo do wynajęcia niezależnego biegłego rzeczoznawcy samochodowego na koszt ubezpieczalni w celu ekspertyzy, jeśli ta okaże się konieczna w celu efektywnego dochodzenia odszkodowania. Sąd najwyższy wdrożył w życie ustawę, która reguluje spory pomiędzy poszkodowanymi a ubezpieczalniami i chroni ich, przed praktyką zaniżania wartości szkód.

Kim jest niezależny rzeczoznawca?

Niezależny rzeczoznawca samochodowy z firmy odszkodowawczej TB Ekspert jest ekspertem od wartości i wyceny szkód w pojazdach. Do jego zadań należy obiektywna kalkulacja kosztów należnych poszkodowanemu w związku z deformacją pojazdu. Taki profesjonalista na bieżąco śledzi rynek części oryginalnych jak i zamienników do wszystkich marek samochodów oraz zaznajomiony jest z kosztami napraw aut zależnych od jego generacji oraz modelu i marki pojazdu.

Moc ekspertyzy, co daje poszkodowanemu?

Warto zaznaczyć, że najczęściej przedmiotami sporów między ubezpieczycielami i poszkodowanymi są stawki mechaników za roboczogodziny, kwalifikacja elementów przyjętych do wymiany oraz jakość części użytych przez ubezpieczyciela do kalkulacji kosztów. Ekspertyza daje poszkodowanemu ochronę przed ewentualnym zaniżeniem kwoty należnej za uszkodzenia oraz moc prawną, gdy praktyka obniżania cen przez ubezpieczalnie stanie się faktem. Niezależny rzeczoznawca będzie w stanie znaleźć ewentualne błędy w wycenie szkody na niekorzyść swojego klienta i wnieść o poprawki. Korzystanie z tego typu usług pomaga uzyskać szybkie porozumienie obu stron w sądzie i odciążyć z ewentualnych kosztów sądowych, jeśli rzeczywiście stwierdzone zostaną nieprawidłowości. Ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy kosztuje ok. 200 PLN.

W jakim przypadku ubezpieczyciel ponosi koszty za ekspertyzę?

Ekspertyza rzeczoznawcy samochodowego zamawiana jest w momencie, gdy poszkodowany otrzymał zaniżoną kwotę odszkodowania z ubezpieczenia OC. Klient posiłkuje się wtedy wiedzą eksperta w dziedzinie pojazdów mechanicznych i zamawia ekspertyzę, dochodząc swojej racji. Jeśli poszkodowanemu człowiekowi rzeczywiście zaniżono kwotę zadośćuczynienia i stwierdzi to niezależny rzeczoznawca, wtedy ubezpieczalnia jest zobowiązana zwrócić różnicę pomiędzy tym co klient otrzymał a tym co powinien dostać, pokrywając przy tym koszt niezależnego eksperta. Jest to tak na prawdę nieliczny sposób na zareklamowanie stanowiska zakładu ubezpieczeń, poprawnie skonstruowana wycena jest podstawą dochodzenia roszczeń w sądzie oraz wpływa na późniejsze koszty sądowe.

Dlaczego zakład ubezpieczeń powinien ponosić koszt niezależnej wyceny szkód?

Pamiętajmy, że to ubezpieczalnia jest firmą, która oferuje nam swoje usługi. W takim razie jako konsumenci mamy prawo wymagać, aby usługi za które płacimy duże pieniądze były wykonywane tak jak należy. Wszystkie ewentualne nieprawidłowości w wycenie szkód związanych z wypadkiem pozostają winą zakładu ubezpieczeń, dlatego sąd najwyższy uchwalił ustawę o obciążeniu finansowym instytucji, która oferuje ubezpieczenia w przypadku, gdy niezależny ekspert wykaże błędy w kalkulacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here