tesla
fot. pixabay.com

Elektroniczne samochody marki Tesla konstruowane są w fabrycę Palo Alto w Kalifornii na terenie Stanów Zjednoczonych. Firma Tesla Motors została założona w 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Firma została nazwana na cześć serbsko-amerykańskiego wynalazcy Nikoli Tesli, który studiował elektrotechnikę i stworzył wiele istotnych wynalazków. Pomimo tego, że Martin i Marc byli założycielami firmy, jej ikoną jest obecnie Elon Mask. W 2004 roku dołączył on do zarządu firmy jako jej prezes. Obecnie jest on współzałożycielem, dyrektorem zarządzającym i architektem produktów firmy Tesla Inc.

Pierwszym wyprodukowanym samochodem firmy był Roadster. Był on napędzany silnikiem elektrycznym. W trakcie firmowych testów dany model mógł pochwalić się niesamowitymi wynikami pod kątem przyspieszenia (96 mil/h w niecałe 4 sekundy), maksymalnej prędkości (200 km/h) i efektywności energetycznej (ponad 320 km przejechane na jednym cyklu ładowania). Produkcja tego modelu została zakończona w 2012 roku. Auto wykorzystywało akumulator wyposażony w ogniwa litowo-jonowe.

Ciekawostka: model Tesla Roadster został załadowany na superciężką rakietę nośną Falcon Heavy, która wystartowała w 2018 roku i została sztucznym satelitą Słońca. Samochód wykorzystywany był jako symulator masy, który był przymocowany do górnego poziomu rakiety Falcon Heavy. Możesz kupić części samochodowe do Tesla online na Autoczesciexpert.pl.

Obecny zakres modeli pojazdów marki Tesla obejmuje następujące samochody:

  • Model S. Jest to 5-drzwiowy liftback z autosegmentu E. Model SP85D przyspiesza do 100 km/h w ciągu 3,2 sekundy. W zależności od wariantu modelu jest on w stanie przejechać od 401 do 595 km na jednym cyklu ładowania.
  • Model X. Jest to w pełni elektryczny crossover klasy luksusowej z autosegmentu D. Auto wyposażone jest w dwa silniki elektryczne, które odpowiedzialne są za napęd na cztery koła. Wygląd zewnętrzny tego auta charakteryzuje się podwójnymi drzwiami zawiasowymi przypominające po otwarciu skrzydła sokoła.
  • Model 3. Jest to w pełni elektryczny luksusowy 4-drzwiowy sedan.

Wszystkie wyżej wymienione samochody charakteryzują się doskonałą dynamiką przyspieszenia, wysokimi poziomami efektywności energetycznej, komfortu i bezpieczeństwa. Doskonała ochrona zapewniająca bezpieczeństwo pasażerów potwierdzona jest testami zderzeniowymi. Wszystkie modele marki Tesla posiadają minimalistyczny design, a ich deska rozdzielcza jest zastąpiona dużym ekranem dotykowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here