Każda firma transportowa prędzej czy później musi zmierzyć się z tematem rozliczania czasu pracy kierowcy. Rozliczanie czasu pracy kierowcy stanowi szerokie zagadnienie obejmujące zarówno kwestie prawa transportowego, kadr i płac oraz prawa pracy.
Kontrole w branży transportowej wskazują na stałą praktykę naruszania przepisów o czasie pracy. Na kierowców dopuszczających się manipulacji tachografem oraz na firmy transportowe, w których są zatrudnieni, nakładane są gigantyczne kary. Oprócz dotkliwych sankcji finansowych, konsekwencją dla przedsiębiorcy popełnienia tego typu oszustw przez pracownika, może być nawet utrata licencji.
Właściwe zaplanowanie czasu jazdy i odpoczynku kierowców przekłada się na efektywność tej pracy, a co za tym idzie pozwala przewoźnikowi zaoszczędzić pieniądze. Istnieje kilka sposobów aby ten cel osiągnąć. Najważniejsza jest tutaj przede wszystkim znajomość prawa przez przedsiębiorcę. Pomocne będą również nowoczesne technologie wspierające pracę kierowców, które oprócz analizy i rozliczenia ewidencji pomagają też zaplanować i zoptymalizować trasy. Jednak coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się outsourcing rozliczania czasu pracy kierowców.
Rozliczanie czasu pracy kierowców – jakie korzyści przynosi dla firm
Branża transportowa podlega ciągłym zmianom prawnym; tak w prawie krajowym, jak i wspólnotowym. W rozliczaniu czasu pracy kierowców wymagana jest zatem specjalistyczna wiedza, która pozwoli odnaleźć się w gąszczu tych regulacji oraz różnych ich interpretacji przez sądy. Do tego potrzebna jest też dogłębna analiza, pozwalająca na bieżące reagowanie na błędy kierowców, właściwe prowadzenie dokumentacji socjalnej, jak i fachowe szkolenia pracowników.
Firma outsourcingowa wspiera właśnie w tych działaniach, oferując też dużo więcej np. pomoc merytoryczną dla właścicieli firm i ich kierowców, możliwość skorzystania z telefonicznej pomocy specjalisty, reprezentowanie przedsiębiorcy przez prawnika podczas kontroli w firmie lub w sądzie, prowadzenie postępowań odwoławczych, szkolenia kierowców, tworzenie regulaminów pracy i wynagradzania, prowadzenie negocjacji w przypadku konfliktów pracodawców z kierowcami.
Możemy zadać sobie pytanie: Rozliczanie czasu pracy kierowców – jakie korzyści przynosi dla firm? Dzięki wprowadzeniu rozwiązań optymalizujących rozliczanie czasu pracy kierowców firma ma możliwość redukcji nadmiernych nadgodzin, dyżurów oraz innych dodatków przysługujących pracownikowi. Efektywna praca kierowców wynika z właściwego planowania czasu jazdy i odpoczynku oraz odpowiedniego zaplanowania i optymalizacji trasy przejazdu. Ważna jest także znajomość prawa dotycząca rozliczania czasu pracy.