Jak wybrać opony zimowe do samochodu

Jak dobrze wiesz w Polsce ma obowiązku okresowej zmiany ogumienia i zakładania opon zimowych. Ustawodawcy na razie polegają jedynie na zdrowym rozsądku użytkowników dróg. Konieczność zakładania opon dostosowanych do warunków zimowych nie podlega jednak żadnej dyskusji. Dzisiaj podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim rzeźbą bieżnika. Jest on grubszy od bieżnika opon letnich. Dzięki temu znacznie ułatwia jazdą po zaśnieżonej drodze. Bieżnik opony zimowej dużo efektywniej wgryza się w warstwę śniegu. Ale to nie jedyna różnica. Opony zimowe są wykonywane z zupełnie innej mieszanki gumy. Musisz pamiętać, że duży wpływ na elastyczność opony ma temperatura panująca na zewnątrz. Opony zimowe muszą charakteryzować się bardziej miękką mieszanką gumy. Dzięki temu w ujemnych temperatura nie stanie się ona twarda jak kamień i jednocześnie zachowa optymalne właściwości. Ma to swoje dobre i złe strony. Miękkie opony zimowe nie mogą być używane w okresie letnim. Wysoka temperatura znacznie przyspiesza ich zużycie.

Kupując opony zimowe, koniecznie zwróć uwagę na tzw. DOT, czyli datę produkcji opony. Pamiętaj, że z biegiem czasu guma traci swoje właściwości. Tak naprawdę opona nie powinna być użytkowana dłużej niż 5-6 lat. Kupując opony zimowe ze starszym DOT-em, automatycznie skracasz czas ich użytkowania.

Jak wybrać odpowiednie opony zimowe?

Częstym błędem, który popełniają właściciele samochodów, jest zakładanie opon zimowych tylko na jedną oś. Oczywiście jest to wynikiem oszczędności. Ta oszczędność może być jednak tragiczna w skutkach. Zostawiając na jednej osi opony letnie, pozbawiasz auto przyczepności. W takiej konfiguracji auto zacznie zachowywać się w niekontrolowany sposób. A to najkrótsza droga do wypadku. Brak kompletu opon zimowych negatywnie wpływa na działanie systemów takich jak ESP.

Wybierając opony zimowe, sprawdź koniecznie, czy mają one indeks nośności i prędkości dopasowany do Twojego modelu auta. Bezwzględnie powinieneś przestrzegać szczególnie indeksu nośności, który gwarantuje odpowiednią wytrzymałość opony.

Opony zimowe są dostępne z różnymi wersjami bieżnika. Najtańsze i polecane do mniejszych aut są opony z bieżnikiem symetrycznym. Tego typu opony wykazują dobrą wytrzymałość oraz niskie opory toczenia. Ich słabszą stroną są parametry trakcyjne.

Dużą popularnością cieszą się opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym. Na uwagę zasługuje ich zdolność do sprawnego odprowadzania wody i błota spod opony. Największe zaawansowanie technologiczne wykazują opony z bieżnikiem asymetrycznym. Spośród wymienionych rodzajów opon zapewniają one najlepszą trakcję na zakrętach i bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wody.

Wybierając opony zimowe, powinieneś kierować się przede wszystkim sposobem użytkowania auta. Jeżeli poruszasz się wyłącznie po mieście, to optymalnym wyborem będą opony z lepszą przyczepnością na mokrej nawierzchni. Na dalsze trasy sprawdzą się opony z niższą emisją hałasu. Jeśli często podróżujesz po nieodśnieżonych drogach, to postaw na opony z grubszą strukturą bieżnika.

Odwiedzając sklep z oponami tireexpert.pl, możesz liczyć nie tylko na duży wybór opon zimowych, ale także na fachowe doradztwo. Specjaliści z firmy Tire Expert doradzą Ci optymalne rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo, a jednocześnie nie zrujnuje Twojej kieszeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here