Jak przygotować VW Karmann Ghia na lato

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci powstało wiele kultowych samochodów osobowych, które są obecnie doceniane przez miłośników dawnej motoryzacji i kolekcjonerów. Masz w swoim garażu zabytkowego VW Karmann Ghia i planujesz jeździć nim przez cały sezon letni? Zobacz poradnik, jak przygotować ten samochód na lato. Musisz zadbać nie tylko o standardowe kwestie techniczne, ale także o nienaganny stan wizualny pojazdu.

Kultowy VW Karmann Ghia – o co zadbać przed sezonem letnim?

Historia Volkswagena Karmann Ghia sięga roku 1974, kiedy to koncern VW po raz pierwszy zaprezentował ten kultowy pojazd o sportowym usposobieniu. Aby przygotować VW Karmann Ghia na sezon letni, musisz: wymienić podzespoły eksploatacyjne, wykonać badanie techniczne oraz kompleksowo oczyścić i zabezpieczyć powłokę lakierniczą wraz z podwoziem.

Jeśli masz w swoim garażu ten pojazd w wersji coupé lub cabrio, koniecznie poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać auto w nienagannym stanie wizualnym i technicznym.

  1. Przed sezonem letnim sprawdź, czy Twój VW T14 Karmann Ghia nie potrzebuje wizyty w warsztacie samochodowym. Zabytkowe auta mogą znacznie szybciej ulegać uszkodzeniom i nadmiernej eksploatacji w porównaniu do nowoczesnych pojazdów.
  2. Skrupulatnie oczyść wnętrze auta, pozbądź się kurzu i zaaplikuj środki konserwujące do skóry i tapicerki.
  3. Umyj auto z zewnątrz oraz nałóż warstwę wosku lub ceramiki na lakier. To dobry sposób, aby utrzymać perfekcyjny wygląd auta przez całe lato i dodatkowo zabezpieczyć powłokę lakierniczą na kolejne lata eksploatacji.

Jeśli masz wersję VW Karmann Ghia w wersji cabrio, musisz też zadbać o konserwację składanego dachu. Tylko wtedy materiał nie ulegnie uszkodzeniu, a to mogłoby skutkować kosztowną wymianą.

Zabytkowy Volkswagen Karmann Ghia a przygotowania do sezonu letniego

Kolekcjonerzy i miłośnicy zabytkowej motoryzacji mogą przygotowywać swoje samochody do sezonu letniego na różne sposoby. Pierwsza opcja to samodzielne dbanie o stan techniczny oraz wizualny pojazdu. Tutaj musisz jednak mieć dostęp do oryginalnych części zamiennych, a także mieć wiedzę z zakresu techniki samochodowej starszych konstrukcji aut.

Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz oddać swojego zabytkowego VW Karmann Ghia do serwisu autodetailingowego oraz zakładu mechaniki pojazdów. Specjaliści wiedzą, jak zająć się Twoim zabytkowym autem, aby przygotować je idealne do sezonu letniego – zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i zagadnień mechanicznych.

Przygotowania VW Karmann Ghia do sezonu letniego – ile to kosztuje?

Całkowite koszty związane z przygotowaniem VW Karmann Ghia do sezonu letniego są uzależnione od tego, w jakim stanie jest Twoje auto. Jeśli wymaga licznych prac mechanicznych oraz kompleksowej renowacji powłoki lakierniczej – wtedy wydatki przed sezonem to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kiedy na bieżąco serwisujesz swój zabytkowy samochód i dbasz o jego czystość przez cały rok, wtedy przedsezonowe koszty to najczęściej nie więcej niż kilkaset lub kilka tysięcy złotych na serwis i pełne zabezpieczenie lakieru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here