Jak dbać o opony zimowe

Zakup opon zimowych to spory wydatek dla każdego kierowcy. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli zimówek szuka sposobu na to, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność. Na co zwrócić uwagę pod tym względem i w jaki sposób o nie zadbać? Podpowiadamy.

 

Kontroluj stan opon

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że opony zimowe muszą poradzić sobie ze znacznie trudniejszymi warunkami niż ogumienie letnie. Z tego też powodu warto regularnie kontrolować stan bieżnika i sprawdzać czy nie doszło na oponie do poważniejszych uszkodzeń. Dobrze jest jeśli dokona tego fachowiec, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to samodzielnie. W przypadku zignorowania pewnych symptomów może dojść do sytuacji w której ogumienie odmówi nam posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Kupując opony z drugiej ręki należy na to szczególnie uważać.

Wybierz dobrą, sprawdzoną markę

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zakup ogumienia sprawdzonego producenta. Pod tym względem warto sugerować się zarówno opiniami użytkowników, jak i rekomendacjami znanych sklepów. Przykładowo wysoką jakością charakteryzują się opony Goodyear, które można znaleźć w ofercie sklepu https://noweopony.pl/opony/goodyear. Inną polecaną marką premium jest Michelin oraz Continental. Wydając nieco więcej można mieć więc pewność co do tego, że nie dość, że posiadają bardzo dobre parametry, to jeszcze są niezwykle wytrzymałe i posłużą przez wiele długich lat nawet w przypadku bardzo intensywnego ich użytkowania.

Właściwe przechowywanie opon zimowych

Aby opony posłużyły nam przez długi czas należy je odpowiednio przechowywać. Niewłaściwie przechowywane mogą ulegać deformacji, co zwykle kończy się tym, że kierowca zmuszony jest do zakupu nowego kompletu ogumienia. W jaki więc sposób właściwie je składować? Najlepiej zakupić specjalny stojak na którym można przechowywać opony w felgach. Samo ogumienie, a więc bez felg, należy ustawić pionowo i obracać co około miesiąc o 90 stopni.

Dbałość o opony podczas jazdy

Ostatnią, nie mniej ważną, kwestią jest zadbanie o oponę w trakcie jej użytkowania. Jak łatwo się domyśleć szybka jazda, nagłe hamowanie lub inne tego typu działania wpływają w pewnym stopniu na szybsze zużycie bieżnika. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że wysokie temperatury mają diametralne znaczenie na to jak może pogorszyć się stan opon. Z tego też względu, jeśli temperatura przez długi czas utrzymuje się na poziomach powyżej piętnastu stopni to należy rozważyć wymianę ogumienia na letnie i nie czekać do pierwszych upałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here