Panele słoneczne

Coraz więcej ludzi zastanawia się nad inwestowaniem w panele słoneczne. Czy rzeczywiście warto? Co możemy zyskać dzięki panelom fotowoltaicznym? Od czego zależy ich cena?

Panele słoneczne nazywane są często również ogniwami słonecznymi, solarami czy fotoogniwami. Są to elementy półprzewodnikowe, których zadaniem jest przemiana energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to dość dobrze już poznane zjawisko, z którego czerpie się na całym świecie.

Jakie panele słoneczne są dostępne na rynku?

Technika i nauka wciąż się rozwijają, a dotyczy to każdej sfery naszego życia czy świata, w tym również paneli solarnych. Obecnie stworzono już trzy generacje paneli fotowoltaicznych, jednak w użyciu są obecnie dostępne jedynie dwie generacje. Trzecia generacja paneli słonecznych pozostaje nadal w fazie badań. Do pierwszej generacji należą te najlepiej już poznane i najbardziej popularne panele grubowarstwowe. To właśnie akie instalacje możemy spotkać na większości budynków, na których znajdują się panele fotowoltaiczne. W pierwszej generacji mamy natomiast dwa rodzaje paneli. Pierwszym są panele monokrystaliczne, które są jednocześni najbardziej wydajnymi ogniwami fotowoltaicznymi. Ich zaletą jest bardzo wysoka sprawność i długa żywotność, jednak cena tych ogniw również jest wyższa. Drugim rodzajem są panele polikrystaliczne, które są tańsze od jednokryształowych, ale ich sprawność również jest mniejsza. Mają dość charakterystyczny, niebieski kolor i widoczne kryształki, które z pewnej odległości tworzą złudzenie oszronienia na ogniwach. Monokryształ ma z kolei ciemną, czarną barwę. W drugiej generacji są panele słoneczne cienkowarstwowe. Wytwarzane są z zupełnie innych materiałów, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Zaletą tych paneli jest również to, że mogą one być bardzo elastyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako elementy budowlane.

Co możemy zyskać dzięki fotowoltaice?

Fotowoltaika dała nam naprawdę wiele możliwości. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w panele słoneczne, dzięki czemu mogą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, korzystać z niej bezpłatnie, a przy tym dbać o środowisko naturalne. Fotowoltaika jest bowiem odnawialnym źródłem energii i nie musimy obawiać się o to, że z czasem nam jej zabraknie. Ponadto, pozyskiwanie energii elektrycznej w ten sposób nie jest obarczone zatruciem środowiska naturalnego, produkowaniem zanieczyszczeń, czy jakiegokolwiek negatywnego wpływania na nasze środowisko naturalne. Jeśli zdecydujemy się zainstalować fotowoltaikę u siebie, warto zmienić źródło ogrzewania domu oraz ogrzewania bieżącej wody na formę zasilaną energią elektryczną. Dzięki temu dodatkowo będziemy chronić nasze środowisko naturalne, a przy tym ogrzewanie wody i całego domu nie będzie nas kosztowało praktycznie nic. Jak wiec widać, dzięki panelom solarnym możemy zyskać naprawdę wiele.

Fotowoltaika

Cena paneli fotowoltaicznych może być uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim, na cenę ma wpływ wydajność instalacji, a przy tym również jej wielkość. Ponadto, ważne jest to, z czego taka instalacja jest wykonana. Jeśli są to panele pierwszej generacji, do wyboru mamy nieco tańsze panele polikrystaliczne lub droższe, monokrystaliczne. Istotne jest również to, z jakich komponentów wykonana jest cała instalacja solarna, a także kto będzie nam montował instalację i jak duży poniesiemy tego koszt. Jednak dla pewności, że instalacje jest zamontowana poprawnie i będzie nam świetnie działać, powinniśmy pozwolić fachowcom na zamontowanie fotowoltaiki, zamiast samodzielnie próbować tego dokonać.

Więcej informacji o fotowoltaice możesz zaczerpnąć od SunTrack s.c..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here