Lokalizator, to jednak pożyteczna rzecz

Pojawienie się nawigacji satelitarnej zrewolucjonizowało nasz świat na zawsze. Podobnie jak pojawienie się internetu. I chociaż jedno i drugie zostało stworzone na potrzeby Armii Stanów Zjednoczonych, to tak jak praktycznie większość wynalazków opracowanych na militarne potrzeby, trafiło w końcu do rąk zwykłych śmiertelników. GPS, bo o nim mowa, pozwala na ustalanie pozycji dowolnego obiektu praktycznie w każdym miejscu na planecie, z dokładnością do kilku metrów. Oczywiście odbiorniki wojskowe są o wiele bardziej zaawansowane niż te cywilne, ale już te cywilne służą nam wystarczająco do bardzo wielu zastosowań.

Odbiorniki GPS dostępne na rynku, najczęściej są kupowane w formie tzw. nawigacji samochodowych. Pozwalają one na precyzyjną nawigację po systemie dróg z punktu A do punktu B. Zresztą, jeżeli ktoś nie jest zawodowym kierowcą, to do podstawowych celów spokojnie wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Na rynku istnieje oprócz tego cała gama innych urządzeń GPS, zaczynając od sprzętu geodezyjnego, a kończąc na nawigacjach lotniczych. Jednak specyficzną niszę wśród tych urządzeń stanowią lokalizatory GPS do samochodów.

Te niewielkie urządzenia posiadają jedną główną właściwość – pozwalają zlokalizować na mapie pojazd, który jest w nie wyposażony. Po co? Powodów jest wiele. Podstawowym jest chęć zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, szczególnie jeżeli samochód nie należy do najtańszych. Lokalizator oprócz tego, że ustala swoją pozycję na podstawie sygnału GPS, to dodatkowo wysyła dane o tej pozycji do właściciela pojazdu, czy to strumieniowo przez internet, czy po prostu np. w wiadomości SMS. Dzięki temu, w przypadku kradzieży możliwe jest odnalezienie pojazdu. Innym powodem dla których kupuje się lokalizatory GPS jest monitoring floty aut. Jeżeli jako przedsiębiorca prowadzisz np. firmę transportową, lub po prostu chcesz mieć flotę służbowych Fabii pod kontrolą, to można za pomocą lokalizatorów ustalić z dużą dokładnością pozycję twoich firmowych samochodów. Można np. zobaczyć gdzie znajduje się chociażby dany TIR z ładunkiem i ile jeszcze dzieli go od celu. Albo chcesz zobaczyć jaką trasę pokonał jeden z twoich przedstawicieli handlowych dzisiejszego dnia.

System monitoringu GPS bez problemu to umożliwia. Lokalizatory mogą być prostymi urządzeniami, pozwalającymi tylko na podejrzenie współrzędnych pojazdu w SMS-ie, albo zaawansowanymi urządzeniami, pozwalającymi np. po integracji z autem, na monitoring nawet poziomu paliwa lub temperatury płynu chłodniczego. Zintegrowane w całe systemy informatyczne z możliwością prowadzenia statystyk. Na podstawie takich danych można np. sprawdzić który kierowca ma jaki styl jazdy. Nawet agencje ubezpieczeniowe biorą dzisiaj, przy wycenie ubezpieczenia na samochód, pod uwagę informację o danych z lokalizatora GPS, jeżeli takowy jest w samochodzie. Dzięki temu możemy np. uzyskać mniejszą składkę, ponieważ nie tylko dowodzimy, że auto jest zabezpieczone przed kradzieżą, ale także dostarczamy dowód naszego stylu jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here