Czy opłaca się kupować części samochodowe w sklepie internetowym?

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest niestety oczywista i jednoznaczna. Dzieje się tak dlatego, że najpierw należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, kto te części miałby kupować i gdzie miałby być sfinalizowany zakup? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania, aby zbliżyć się do właściwiej odpowiedzi na pytanie, czy sklep internetowy z częściami samochodowymi jest najlepszym miejscem pozyskania tych części?

Jeśli osoba szukająca części zamiennych jest obeznana w temacie, tzn. ma w miarę dokładną wiedzę na temat tego, jakich dokładnie części potrzebuje, ile dana część może kosztować, ma świadomość czy kupuje część oryginalną (OE) na tzw. pierwszy montaż czy też część o jakości oryginału a może tańszy zamiennik, to wtedy zakup w sklepie internetowym jak najbardziej może się okazać korzystny. Dlaczego? Dlatego, że wybierając sklep internetowy części samochodowe można nabyć po prostu dużo taniej, przynajmniej potencjalnie. Dzieje się tak dlatego, że unikamy wówczas dodatkowych pośredników, takich jak np, sklepy czy hurtownie z częściami motoryzacyjnymi. Sklepy te z kolei pozyskują swój towar najczęściej od ogólnopolskich dystrybutorów części motoryzacyjnych, którzy są kolejnym ogniwem w łańcuszku pośredników. Zarówno sklepy jak i dystrybutorzy mają przecież swoje dodatkowe koszty, takie jak koszty składowania, koszty pensji pracowników itp., no i przede wszystkim narzucają swoją marżę, skutkiem czego towar kupiony przez przysłowiowego „Kowalskiego” w sklepie motoryzacyjnym zawiera w sobie te wszystkie dodatkowe składniki (koszty pośredników) i jest na ogół wyraźnie droższy niż w sklepie internetowym.

Teraz przejdźmy do drugiego pytania, związanego z miejscem, w którym dokonujemy zakupu. Jak zostało powiedziane powyżej, sklep internetowy części samochodowe oferuje prawdopodobnie najtaniej. Przyjmujemy oczywiście założenie, że chodzi o nowe części, bowiem używane na pewno można znaleźć w niższej cenie chociażby na jednym z kilku znanych portali aukcyjnych z ogłoszeniami internetowymi. Tak więc – trzymając się założenia, że chodzi nam o nowe części – czy aby na pewno możemy powiedzieć, że sklep internetowy będzie najlepszym źródłem pozyskania tych części? Raczej tak, ale z małymi wyjątkami.
Po pierwsze osoba dokonująca zakupu musi mieć choćby podstawową wiedzę na temat części, które potrzebuje (pisaliśmy o tym w pierwszej części artykułu), a po drugie sklep internetowy, w którym ma być dokonany zakup, musi być sprawdzony, aby uniknąć niepotrzebnych i przykrych niespodzianek. Sklep taki powinien posiadać przejrzystą politykę sprzedaży, szeroki asortyment, konkurencyjne ceny oraz w miarę szczegółowe i rzetelne opisy sprzedawanych części. Idealnie również by było, gdyby każdy sprzedawany produkt miał dokładne zdjęcie. Nie bez znaczenia jest także możliwość bezproblemowego zwrotu lub wymiany zakupionych części. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, to rodzaj dostawy i jej koszty. Jeśli ktoś preferuje np. paczkomaty, to przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić rodzaje dostawy i upewnić się, czy sklep oferuje sposób dostawy najbardziej przez nas preferowany.
No dobrze, ale co zrobić, jeśli się osoba, która chce pozyskać części do swojego auta nie za bardzo zna się na rzeczy i nie potrafi samodzielnie dokonać zakupu takich części w sklepie internetowym? Cóż, w takim przypadku może się okazać, że jedynym sensowym rozwiązaniem będzie zlecenie zakupu tych części mechanikowi (najlepiej zaprzyjaźnionemu) z warsztatu, w którym ma być dokonana naprawa samochodu. Co prawda w takim przypadku trzeba się liczyć z nieco wyższym kosztami pozyskania części, ale przynajmniej zyskujemy pewność, że mechanik dokona właściwego wyboru, a ewentualną pomyłkę bierze na siebie, czyli mamy problem z głowy. A zatem klasyczny wybór „coś za coś”.
Reasumując należy stwierdzić, że sklep internetowy części samochodowe oferuje najtaniej, jednak do skorzystania z jego oferty należy być choć w minimalnym stopniu przygotowanym albo ewentualnie można poprosić o pomoc kogoś znajomego, kto lepiej od nas orientuje się w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here